Egzamin na aplikację to poważne wyzwanie, przed którym musisz stanąć, jeśli chcesz zostać adwokatem, radcą prawnym, notariuszem czy komornikiem. Ilość materiału do opanowania jest duża, dlatego trzeba zaplanować proces nauki. Jakie sposoby nauki na egzamin na aplikację prawniczą są skuteczne? Jak zaplanować proces kształcenia się?
Sposoby nauki na egzamin na aplikację prawniczą — TOP 5
Dobranie metody nauki do indywidualnych potrzeb jest bardzo ważne, aby proces edukacyjny był owocny. Warto więc znać sposoby nauki na egzamin na aplikację prawniczą. Mogą Cię zainspirować do tego, aby lepiej przyswajać wiedzę, uporządkować ją i ostatecznie uzyskać pozytywny wynik na teście. Wybierz spośród nich ten, który sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Możesz też zdecydować się na połączenie kilku metod dla jeszcze lepszych rezultatów.
1. Kiedy zacząć naukę? Postawienie na systematyczną edukację od odpowiedniego momentu
Każdy przyszły aplikant zadaje sobie pytanie: ile wcześniej uczyć się na aplikację? Odpowiedź jest krótka: im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Na każdą z aplikacji trzeba opanować dużą ilość materiału. Są to ustawy, rozporządzenia i kodeksy dotyczące m.in.:
- materialnego i procesowe prawa karnego,
- materialnego i procesowego prawa wykroczeń,
- prawa konstytucyjnego,
- prawa Unii Europejskiej.
Często trzeba też przypomnieć sobie podstawy prawne, sięgając do podręczników i notatek ze studiów. To wymaga czasu — nie tylko na naukę, ale też zgromadzenie potrzebnych materiałów.
Jeżeli planujesz przystąpić do egzaminu od razu po obronie pracy magisterskiej i zakończeniu ostatniego semestru na uczelni, warto zacząć intensywne przygotowania już na początku 10. semestru studiów. Dzięki temu będziesz czuć się spokojniej, wiedząc, że masz jeszcze dużo czasu na naukę. Jeśli będziesz systematycznie powtarzać różne zagadnienia, czasu będzie wystarczająco dużo.
Najintensywniejszy okres nauki powinien przypadać na 2-3 miesięcy przed samym egzaminem. Wtedy na edukację trzeba poświęcać około 8 godzin dziennie — oczywiście z przerwami. Regeneracja jest ważna ze względu na przygotowanie mentalne i utrzymanie wysokiego poziomu motywacji.
Jeżeli między ukończeniem studiów a zdawaniem egzaminu występuje dłuższa przerwa, przygotowania warto rozpocząć z rocznym wyprzedzeniem. Wtedy będziesz mieć wystarczająco czasu na przypomnienie sobie poszczególnych zagadnień.
2. Co pomoże w zdaniu egzaminu na aplikację? Sprawdzone pomoce naukowe
Zastanawiasz się, co pomoże w zdaniu egzaminu na aplikację? Na pewno przydatne będą sprawdzone pomoce naukowe, takie jak:
- aplikacja z aktami prawnymi — dzięki niej w jednym miejscu będziesz mieć dostęp do kodeksów, ustaw, rozporządzeń. Nie będziesz tracić czasu na poszukiwanie każdego z nich w Internecie czy wertowanie wydrukowanych regulacji, aby znaleźć w nich potrzebne informacje;
- podręczniki i opracowania — warto sięgać po te ze studiów. Będą odpowiednie do powtórzenia zdobytej już wiedzy. Przydatne będą też opracowania własne czy notatki sporządzone w trakcie wykładów;
- segregatory z aktami prawnymi — sprawdzą się u tych, którzy lubią mieć potrzebne informacje w jednym miejscu, ale jednocześnie najłatwiej się uczą, zakreślając treści czy dodając do nich swoje notatki. Po kartkach można swobodnie pisać, co może ułatwiać naukę.
Możesz sięgnąć po jedną lub kilka pomocy jednocześnie. Łączenie wielu przyswajania wiedzy daje najlepsze rezultaty i pozwala uczyć się najbardziej efektywnie.
3. Jak zapamiętywać więcej? Stosowanie technik utrwalania wiedzy — fiszki, mapy myśli, testy
Zastanawiasz się, jak zapamiętywać więcej podczas nauki? Na pewno warto stosować techniki utrwalania wiedzy, takie jak:
- fiszki — sprawdzają się do streszczania informacji, zapisywania najważniejszych danych czy ogólnie do nauki u wzrokowców;
- mapy myśli — idealnie nadają się do obrazowania związków zachodzących pomiędzy różnymi regulacjami;
- testy — służą nie tylko do sprawdzania poziomu wiedzy, ale też do utrwalania opanowanego materiału.
Dobrze sprawdzają się też kolorowe zakreślacze. Są szczególnie przydatne dla wzrokowców — pozwalają im lepiej przyswajać informacje, oddzielać te ważniejsze od mniej ważnych i lepiej zapamiętywać.
4. Jak nie stracić motywacji? Podzielenie materiału na partie i nagradzanie się za wyniki
Każdy przyszły aplikant zadaje sobie pytanie, czy trudno zdać egzamin na aplikację? Na pewno nie jest to łatwe. Jeśli jednak udało Ci się już przejść przez 5 lat intensywnej nauki na studiach, najpewniej dobrze rozumiesz przepisy i potrafisz je stosować. To, czego może zabraknąć Ci podczas przygotowania do testu, to determinacja. Najczęściej wynika to z nieodpowiedniej organizacji czasu. Aby tego uniknąć, nie przytłaczaj się koniecznością opanowania całego materiału na raz. Podziel go na kilka mniejszych partii.
Co ważne, po nauczeniu się konkretnej części zagadnień daj sobie nagrodę. Może to być coś drobnego: np. kawa w ulubionej restauracji, przeczytanie rozdziału książki niezwiązanej z nauką czy wyjście ze znajomymi. Dzięki temu zaczniesz zauważać swoje sukcesy, a to będzie Cię motywowało do dalszej pracy. Zyskasz też szansę na zregenerowanie sił przed kolejnymi wyzwaniami.
5. Jak uczyć się skuteczniej? Postawienie na pracę w grupie
Przyszli aplikanci, absolwenci prawa szukają sposobów na to, by uczyć się skuteczniej. Warto sięgnąć tutaj to metod stosowanych już podczas studiów. W ich trakcie wielu prowadzących zajęcia zachęca do pracy w grupach — przy prezentacjach, analizie kazusów. Dzięki temu studenci mają szansę dzielić się swoimi sposobami na przyswajanie wiedzy czy punktem widzenia w danej sprawie. To rozwijające dla każdej osoby uczestniczącej w edukacji. Nie zapomnij o tym, przygotowując się do egzaminu na aplikację.
Razem ze znajomymi możesz wykonywać testy prawnicze na aplikację, analizować ustawy czy omawiać praktyczne zastosowanie przepisów w konkretnych przypadkach. Wspólna nauka daje motywację do dalszego edukowania się i ułatwia przyswajanie wiedzy. W trudnych chwilach grupa osób może też zapewniać sobie wsparcie.
Sprawdzone metody na przygotowanie się do egzaminu na aplikację to: systematyczna nauka rozpoczęta w odpowiednim momencie, stosowanie sprawdzonych pomocy i technik utrwalania wiedzy, podzielenie materiału na partie i czerpanie z zalet pracy w grupie.
Jak się nauczyć na egzamin w jeden dzień?
Jak się nauczyć na egzamin w jeden dzień? To niemożliwe w przypadku egzaminu wstępnego na aplikację prawniczą. Materiału jest zbyt dużo, aby opanować go w tak krótkim czasie. Zdecydowanie można jednak w jeden dzień powtórzyć wiedzę przyswajaną przez kilka miesięcy. W tym celu warto wykorzystać testy. Robiąc je, powtarza się materiał, a do tego utrwala go.
Czy trudno zdać egzamin na aplikację?
Wielu absolwentów prawa zastanawia się, jak trudno dostać się na aplikację czy na którą aplikację trudniej się dostać. Zdawalność w przypadku przyszłych aplikantów radcowskich i adwokackich wynosiła 60,5% i 60,4% w 2023 roku. U notariuszy było to 54,6%, z kolei u przyszłych komorników aż 87,1%*. Czy samo zdanie egzaminu jest trudne? Na pewno tak. Wymaga usystematyzowania wiedzy i umiejętności poradzenia sobie ze stresem. Jeśli jednak nad tym zapanujesz, ścieżka prawniczej kariery stanie przed Tobą otworem.
*Dane Ministerstwa Sprawiedliwości pozyskane od przewodniczących komisji egzaminacyjnych w 2023 roku.