Staż/praktyki w kancelarii prawnej — czas trwania, zarobki, rekrutacja

Staż/praktyki w kancelarii prawnej — czas trwania, zarobki, rekrutacja

Spis treści artykułu:

Jeśli rozważasz karierę w branży prawniczej, możesz udać się na praktyki lub na staż. To idealna opcja dla studentów lub osób, które niedawno uzyskały tytuł magistra prawa. Pozwala bliżej zapoznać się z najważniejszymi aspektami dotyczącymi pracy i zdecydować, w którą stronę chce się rozwijać pod względem zawodowym. Co robi praktykant w kancelarii? Jakie są obowiązki stażysty i ile zarabia?

 

Staż lub praktyki w kancelarii prawnej – kiedy trzeba, a kiedy warto się na nie udać? 

Na studiach prawniczych trzeba zaliczyć przedmiot, jakim są praktyki studenckie. Wymiar ich czasu jest uzależniony od programu nauczania konkretnej uczelni. Z reguły jest to kilkaset godzin na 5 lat studiów, z tym że niekiedy w programie wyraźnie wskazuje się, że czas praktycznej nauki zawodu trzeba podzielić między kancelarię a np. sądy powszechne/prokuraturę. Od odbycia praktyk studenckich zależy zaliczenie konkretnego semestru na studiach.

Z kolei staż jest opcją, na którą możesz się zdecydować w ramach chęci przyuczenia do zawodu pod okiem mentora. Możesz go odbyć jeszcze w trakcie studiów (np. podczas wakacji) lub po ich zakończeniu. Bardzo często na tę opcję decydują się np. osoby bezrobotne lub mające problem ze znalezieniem pracy ze względu na brak albo bardzo małe doświadczenie zawodowe. Na staż możesz się dostać po kontakcie z konkretną firmą/kancelarią lub po uzyskaniu skierowania z Urzędu Pracy (opcja dla osób bezrobotnych).

 

Co robi praktykant w kancelarii? Jakie są obowiązki stażysty? Ile trwają praktyki i staż? 

Co się robi na praktykach prawniczych oraz na stażu? To zależy — od poziomu edukacji, doświadczenia, indywidualnych umiejętności. Większość praktykantów to studenci pierwszych roczników prawa. Są to osoby, które mają pierwszy kontakt z rzeczywistym funkcjonowaniem kancelarii. W związku z tym wiele z nich zaczyna od obsługi sekretariatu i prostych prac biurowych. To pozwala im powoli wdrożyć się w tryb pracy w danym miejscu.

Stażyści to z reguły osoby, które już ukończyły studia i np. przygotowują się do egzaminu na aplikację adwokacką. Mają większą wiedzę, więc powierza się im też trudniejsze zadania, w tym przygotowanie prostych pism czy kontakt mailowy z klientami.

Wdrożony praktykant oraz stażysta mogą z kolei zajmować się m.in.:

 • wykonywaniem researchu prawniczego,
 • analizą przepisów i orzeczeń sądowych,
 • sporządzaniem projektów dokumentów,
 • kontaktem z sądami, urzędami i innymi instytucjami,
 • dbaniem o porządek w dokumentacji,
 • asystowaniem w codziennych obowiązkach prawnika.

Ilość i zakres powierzonych obowiązków zależy od Twoich umiejętności i zaangażowania. Im więcej potrafisz, tym więcej możesz zrobić, ponieważ Twój pracodawca Ci ufa.

Praktyki studenckie czy staż w kancelarii prawniczej są świetną okazją do zdobycia nowych umiejętności, ale nie tylko. Jeśli dobrze się zaprezentujesz, uzyskasz też szansę na zatrudnienie — np. na pracę asystenta w kancelarii. 

Wymiar czasu praktyk i stażu zależą od ich charakteru. Praktyki z reguły trwają przez cały semestr lub nawet przez kilka z nich — w ich trakcie trzeba zrealizować założenia programowe. Umowa stażowa obowiązuje z kolei najczęściej od 3 do 12 miesięcy. Wszystko jest tutaj uzależnione od formuły konkretnej opcji i ustaleń między stronami.

 

Czy praktyki w kancelarii prawnej są płatne? 

Zastanawiasz się, czy praktyki w kancelarii prawnej są płatne? Zgodnie z prawem nie muszą być — mogą mieć nieodpłatny charakter. Obecnie wiele podmiotów oferuje jednak zatrudnienie z wynagrodzeniem. Szczegóły zależą w tym wypadku od polityki konkretnej kancelarii. Te, które oferują wynagrodzenie, mają z reguły również wysokie wymagania wobec studentów. Zatrudniają głównie osoby z prestiżowych uczelni, zwracają większą uwagę na średnią ocen i ogólną postawę kandydata.

 

Czy staż u prawnika jest darmowy? 

 • To, czy staż będzie płatny, czy też nie, zależy od jego specyfiki. Wyróżnia się 3 rodzaje stażu: realizowany w prywatnej firmie,
 • uczelniany,
 • z Urzędu Pracy.

Opcja oferowana przez prywatną firmę może nie wiązać się z koniecznością wypłaty wynagrodzenia, ale tylko wtedy, gdy stażysta nie ma ściśle określonych obowiązków. Kiedy są one wskazane, należy mu się pensja stażowa. Na jej wypłatę decyduje się obecnie wielu mentorów — zapewnia ona często środki niezbędne do samodzielnego życia czy dalszego rozwoju zawodowego (np. dla tych, którzy planują przystąpić do egzaminu na aplikację komorniczą lub w innym kierunku).

W przypadku stażu uczelnianego kwestia wynagrodzenia również zależy od polityki danego podmiotu — podobnie jak przy praktykach studenckich. Jeżeli zaś chodzi o staż, na który dostaje się skierowanie z Urzędu Pracy, to obowiązkowo musi on być płatny. Jest to finansowane przez Fundusz Pracy i sam urząd wypłaca w tej sytuacji wynagrodzenie w z góry określonej kwocie.

 

Ile zarabia praktykant u prawnika? 

Na jakie wynagrodzenie może liczyć praktykant w kancelarii, jeśli pracodawca zaoferuje mu płatną współpracę? Z reguły jest to od 500 zł do maksymalnie 4000 zł brutto. Warto jednak mieć świadomość tego, że zarobki zależą od takich czynników jak:

 • doświadczenie zawodowe i wykształcenie,
 • realne umiejętności praktykanta,
 • miejsce świadczenia praktyk (w większych miastach z reguły można liczyć na lepsze zarobki),
 • polityka wobec praktykantów,
 • pozycja na rynku konkretnej kancelarii.

Bardzo ważny w kontekście wynagrodzenia jest też wymiar pracy. Często studenci w trakcie roku akademickiego pracują maksymalnie 20-30 godzin tygodniowo lub 1-2 dni. To także wpływa na wysokość ich zarobków.

 

Ile zarabia stażysta w kancelarii prawnej? 

Zarobki stażysty różnią się w zależności od charakteru stażu. W przypadku tego z Urzędu Pracy wynoszą 120% zasiłku dla bezrobotnych. Ile zarabia stażysta w kancelarii prawnej, jeśli otrzyma skierowanie na staż z urzędu? W 2024 roku jest to kwota 1790,28 zł brutto. Poza tym stażysta może liczyć również np. na dofinansowanie kosztów dojazdu do pracy.

Ile zarabia stażysta na rękę w przypadku zatrudnienia przez firmę prywatną? Z ogłoszeń dostępnych na portalach z ofertami pracy wynika, że może liczyć na kwotę nawet 5 lub 6 000 zł brutto przy pełnym wymiarze godzin (oferty są skierowane głównie do absolwentów studiów prawniczych lub studentów ostatnich roczników).

Czy w przyszłości będzie można liczyć na lepsze zarobki dla praktykantów oraz stażystów? Trudno wskazać prognozy w tym kontekście. Rynek jest nasycony kandydatami na dobrze płatne stanowiska. Aby je otrzymać, trzeba się wyróżnić — przygotowaniem merytorycznym, elastycznością, pomysłem na rozwój swojej kariery i doskonałą prezentacją własnych umiejętności. Dobrze jest też rozwijać się pod względem językowym (dzisiaj angielski to nie atut a absolutne minimum). Wówczas będzie się atrakcyjnym na rynku pracy i będzie można liczyć na intratne propozycje.

 

Jak szukać praktyk prawniczych? Jak szukać stażu prawniczego? 

Zastanawiasz się, jak szukać praktyk prawniczych oraz jak szukać stażu prawniczego? Opcjami, które warto rozważyć w tym wypadku, są:

 • oferty uczelni od jej partnerów,
 • ogłoszenia dostępne na portalach z ofertami pracy,
 • kontakt telefoniczny lub mailowy do kancelarii działających w danym mieście,
 • uczestnictwo w targach pracy dla studentów/osób bezrobotnych,
 • kontakt z Urzędem pracy.

Z jakiej możliwości skorzystać? Najlepiej z kilku jednocześnie — wtedy będziesz mógł dokonać analizy rynku i sprawdzić, na co rzeczywiście możesz liczyć, a co jest poza Twoim zasięgiem. Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz zdobywać doświadczenie zawodowe, tym bardziej atrakcyjny będziesz na rynku wtedy, kiedy zdasz egzamin na aplikację notarialną lub o innym profilu i będziesz chciał w tym kierunku rozwijać swoją karierę.

 

Dobra prezentacja praktykanta/stażysty — aspekty, o które warto zadbać 

W trakcie poszukiwania praktyk czy stażu dla siebie zadbaj o odpowiednią prezencję. Przygotuj swoje CV i zawrzyj w nim istotne informacje na temat doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia (w tym także dodatkowych kursów, szkoleń). Poćwicz też swoje umiejętności w zakresie uczestnictwa w rozmowie rekrutacyjnej, na którą najpewniej zostaniesz zaproszony przed przyjęciem na staż lub praktykę. Pamiętaj też o tym, że prawników w tego typu miejscach często obowiązuje konkretny dress code. Na rozmowę załóż elegancki strój, który pokaże Twoje zaangażowanie i zrozumienie dla powagi zawodu, w którym chcesz pracować.

Praktyki i staż stanowią świetne praktyczne przygotowanie do sprawowania zawodu prawniczego w przyszłości. Nie tylko trzeba (w trakcie studiów), ale również warto je realizować. Budują cenne doświadczenie zawodowe i ułatwiają podjęcie decyzji dotyczącej tego, jak kierować swoją karierą. Są też okazją do zarobienia pieniędzy, jeśli mają płatną formę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *