Jaki zawód prawniczy wybrać

Jaki zawód prawniczy wybrać w 2024 roku?

Spis treści artykułu:

Ukończenie studiów prawniczych jest nadal ściśle powiązane z zostaniem prawnikiem. Jest to jednak tylko jedna z opcji, jakie mają do wyboru absolwenci takich kierunków. Jedną z zalet tej dziedziny nauki jest szeroki zakres obszarów, w których może pracować osoba po studiach prawniczych – od zatrudnienia w prywatnych kancelariach prawnych po stabilne stanowiska w służbie publicznej. Co w 2024 roku opłaca się najbardziej? Którą ścieżką kariery warto podążać? Podpowiadamy!

 

Studia prawnicze i co dalej?

Ukończenie studiów prawniczych i przebrnięcie przez liczne akty prawne i inne dokumenty, których treści trzeba znać, by zdać egzaminy prawnicze, nie daje gwarancji pracy w zawodzie. Trzeba jeszcze rozpocząć i zdać egzaminy na aplikację, która przybliża do wykonywania konkretnego zawodu prawniczego.

W Polsce absolwenci prawa mają do wyboru:

 • aplikację adwokacką (trwa 3 lata), by zostać adwokatem;
 • aplikację radcowską (trwa 3 lata), by zostać radcą prawnym;
 • aplikację sędziowską i prokuratorską (trwa 3 lata), by zostać sędzią lub prokuratorem;
 • aplikację komorniczą (trwa 2 lata), by zostać komornikiem sądowym;
 • aplikację notarialną (trwa 3,5 roku), by zostać notariuszem;
 • aplikację kuratorską (trwa 1 rok), by zostać kuratorem sądowym.

Są jeszcze dostępne aplikacje, które cieszą się nieco mniejszym zainteresowaniem, czyli aplikacja legislacyjna (trwa 1 rok) skierowana dla funkcjonariuszy publicznych oraz aplikacja rzecznikowska, która trwa 3 lata i przygotowuje do wykonywania zawodu rzecznika patentowego.

Okres aplikacji kończy się przystąpieniem do egzaminu, którego zdanie daje prawo do wykonywania konkretnego zawodu.

 

Jaki zawód prawniczy wybrać?

Zawód prawniczy w zależności od rodzaju wybranej profesji daje pewne uprawnienia i nakłada ograniczenia. Osoby, które je wykonują, mogą pracować nie tylko w kancelariach adwokackich, ale także w urzędach, sądach, kancelariach notarialnych, a nawet w prywatnych firmach. Tylko, jaki zawód prawniczy wybrać, by mieć możliwość pracy w konkretnym miejscu? Oto mała podpowiedź.

 • Adwokat to osoba, której zakres pracy jest bardzo szeroki. Może udzielać porad prawnych, wystawiać opinie, opracowywać projekty umów, występować przed sądem w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych, reprezentować klienta w urzędzie itp. Adwokaci pracują najczęściej w kancelariach prywatnych oraz w spółkach np. cywilnych lub komandytowych.
 • Radca prawny to osoba, której działalność skupia się na udzielaniu porad i prowadzeniu konsultacji prawnych z klientami. Może też wystawiać opinie, sporządzać odpisy dokumentów za zgodność z oryginałem, występować przed sądem i organami administracyjnymi oraz sądami. Radca prawny nie może reprezentować klienta w sprawach karnych i karnoskarbowych.
 • Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który zajmuje się wypełnianiem obowiązków egzekucyjnych pod nadzorem sądu rejonowego. Może również wykonywać je na podstawie ugody, aktu notarialnego lub innych tytułów wykonawczych. W zawodzie komornika może pracować osoba, która ukończyła specjalistyczną aplikację komorniczą i zdała odpowiedni egzamin.
 • Notariusz zajmuje się czynnościami notarialnymi. Jest to m.in. sporządzanie aktów notarialnych, testamentów, pism, wniosków i innych dokumentów urzędowych. Notariusz może również przechowywać depozyty.
 • Sędzia, czyli przedstawiciel władzy sądowniczej, to osoba uprawniona do wydawania sądów, opinii i wyroków na temat sprawy, którą się zajmuje. Sędziowie pracują nie tylko przy sprawach karnych, ale także zajmują się np. prawem administracyjnym lub rodzinnym. Działają w sądach okręgowych, rejonowych lub apelacyjnych.
 • Prokurator to funkcjonariusz publiczny powołany z ramienia władzy państwowej. Pracuje w prokuraturze, gdzie zajmuje się ściganiem przestępstw i ich sprawców, strzeżeniem praworządności w kraju, a także wnoszeniem aktu oskarżenia przed sąd.

Jaki zawód prawniczy jest najlepiej opłacany w 2024 roku?

Absolwenci prawa, którzy stają teraz przed wyborem przygotowywania się do aplikacji, zastanawiają się, jaki zawód prawniczy jest obecnie najbardziej opłacalny. Gdzie są wyższe zarobki i co się najbardziej opłaca – aplikacja radcowska czy raczej sędziowska i prokuratorska? Warto bliżej przyjrzeć się temu, ile zarabia się po prawie w najpopularniejszych zawodach prawniczych na podstawie statystyk serwisu Wynagrodzenia.pl. Trzeba pamiętać, że pensja dla specjalistów różni się w zależności od województwa, miejsca zatrudnienia (w tym wielkości firmy) oraz stażu pracy, wiedzy i wykształcenia.

 

Ile zarabia adwokat w 2024 roku?

Zarobki adwokatów w 2024 roku wynoszą średnio 8630 zł brutto, przy czym najlepiej opłacani specjaliści mogą osiągnąć pensję powyżej 10440 zł brutto. Z kolei najsłabiej wynagradzani adwokaci zarabiają poniżej 6930 zł brutto. Średnia miesięczna pensja netto adwokata działającego na rynku w styczniu 2024 roku wynosiła 6213 zł.

 

Ile zarabia radca prawny w 2024 roku?

Radca prawny może liczyć na lepszą pensję niż adwokat. Średnie wynagrodzenie dla tego prawnika w 2024 roku wynosi 11350 zł brutto. 25% osób pełniących tę funkcję zarabia poniżej 8420 zł brutto. Jednak najlepiej opłacani radcy prawni w 2024 roku mogą liczyć na zarobki nawet powyżej 15430 zł brutto.

 

Ile zarabia notariusz w 2024 roku?

Mediana wynagrodzeń dla notariuszy w styczniu 2024 roku wynosiła 8870 zł brutto, co daje 6377 zł na rękę. Co drugi notariusz zarabia od 6 840 zł do 9 930 zł brutto. Najlepiej opłacani specjaliści w branży notarialnej mogą liczyć na wynagrodzenie wyższe niż 9930 zł brutto.

 

Ile zarabia prokurator w 2024 roku?

Prokurator zaliczany jest do jednych z najlepiej opłacalnych zawodów prawniczych. Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku w 2024 roku wynosi 13200 zł brutto. Najgorzej zarabiający prokuratorzy otrzymują pensję poniżej 9880 zł brutto. Jednak aż 25% prokuratorów może liczyć na zarobki powyżej 15890 zł brutto.

 

Ile zarabia sędzia w 2024 roku?

Nie jest tajemnicą, że zawód sędziego to nie tylko duża odpowiedzialność, ale i najlepsze zarobki. Sędziowie zarabiają średnio 16730 zł brutto, co daje 11735 zł netto. Najlepiej wynagradzani sędziowie na rynku otrzymują pensję w wysokości 21520 zł brutto, a ci najgorzej zarabiający dostają 14970 zł brutto.

 

Jakie są rodzaje prawników?

Każda osoba, która ukończyła studia prawnicze i ma tytuł magistra prawa, jest prawnikiem. Jeśli nie zrobił on aplikacji adwokackiej, nie jest jeszcze adwokatem. Może jednak swoją wiedzą służyć i pomagać innym, zwłaszcza w zakresie udzielania specjalistycznych porad lub sporządzania pism, umów, podań itd.

Na rynku działają różni prawnicy, w tym specjaliści do spraw:

 • biznesowych, korporacyjnych;
 • karnych;
 • rodzinnych;
 • własności intelektualnej;
 • zatrudniania i prawa pracy;
 • rynku nieruchomości;
 • odszkodowań osobistych;
 • imigracyjnych;
 • podatkowych;
 • medycznych;
 • ochrony środowiska;
 • upadłościowych;
 • spadkowych;
 • praw konsumenta.

Jakie są zarobki prawników w 2024?

Czy bycie prawnikiem to opłacalny zawód? Na pewno zrobienie odpowiedniej aplikacji daje większe możliwości lepszego zatrudnienia i wyższej pensji. Jednak zarobki prawników w 2024 roku nie wypadają najgorzej. Według serwisu Wynagrodzenia.pl wiele zależy od poziomu zatrudnienia. Większość prawników na stanowisku młodszy specjalista, czyli z założenia osoba bez większego doświadczenia, otrzymuje 5990 zł brutto. Przeskok na stanowisko specjalisty daje pensję w wysokości 7290 zł brutto, a awans na starszego specjalistę to wynagrodzenie w kwocie 9350 zł brutto.

Wiele zależy od warunków zatrudnienia. Prawnicy w dużych miastach, takich jak Warszawa, Łódź, Poznań, Kraków czy Wrocław, mogą mieć dużo wyższe zarobki niż ich koledzy działający w małych miasteczkach. Ta reguła dotyczy również miejsca zatrudnienia. Na przykład prawnicy, którzy pracują w dużych, renomowanych kancelariach prawnych lub firmach korporacyjnych, zarabiają dużo więcej niż ich koledzy prowadzący swoją działalność, lub realizujący obowiązki w mniejszych firmach. Dobrze opłacalne są również nowe specjalizacje, zwłaszcza te niszowe na rynku — np. związane z kwestiami cyberbezpieczeństwa i działalności internetowych, w tym wykorzystywania zasobów sztucznej inteligencji.

Zawody prawnicze od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Świadczą o tym m.in. coroczne nabory na studia prawnicze oraz zainteresowanie egzaminami na aplikacje. Wybór kariery prawniczej powinien być jednak czymś więcej niż tylko pragmatyczną decyzją. Znajdź dziedzinę, która nie tylko oferuje możliwości kariery i dobre zarobki, ale także rozbudza Twoją pasję i poczucie celu. Pomoże Ci to utrzymać motywację i czerpać satysfakcję z pracy podczas całej ścieżki zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *