Kobieta szukająca pracy po ukończeniu prawa

Co można robić po studiach prawniczych bez aplikacji? Poradnik

Spis treści artykułu:

Ukończenie studiów prawniczych to ważny krok w życiu zawodowym, ale co może robić prawnik bez aplikacji? Jeśli w Twojej głowie pojawia się pytanie: „Ukończyłem studia prawnicze i co teraz?”, ten poradnik jest dla Ciebie! Zobacz, jakie masz możliwości i z których warto skorzystać.

Aplikacja otwiera przed absolwentami prawa drogę do zdobycia wymarzonego zawodu prawniczego. Jednak są osoby, które z różnych względów w ogóle nie podejmują się jej realizacji lub odkładają ją na później. Zrobienie aplikacji jest czasochłonne i dość kosztowne, a do tego wymaga dalszej, intensywnej nauki. Wobec tego nie dziwią pytania, co można robić po studiach prawniczych bez aplikacji i czy rzeczywiście można bez niej pracować jako prawnik.

 

Czy po prawie trzeba robić aplikację?

Zasadniczo, aby pracować w jednym z zawodów prawniczych, czyli zostać adwokatem, radcą prawnym, notariuszem, komornikiem sądowym, sędzią lub prokuratorem, trzeba zrobić aplikację. Większość aplikacji prawniczych trwa trzy lata. Na pewno ich odbycie i zdanie egzaminów jest szansą na rozwój kariery w zawodzie prawniczym oraz zarabianie lepszych pieniędzy. Jednak, czy można zostać prawnikiem bez aplikacji? Tak. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pracować bez niej.

Każdy absolwent prawa, który ma tytuł magistra, jest prawnikiem. Ma pewien zakres wiedzy, ale też ograniczenia w wykonywaniu niektórych zadań. Mimo to brak aplikacji nie jest przeszkodą w pracowaniu jako prawnik – można znaleźć dobrą pracę po prawie. Oczywiście warunki wynagrodzenia nie będą tak dobre, jak np. w przypadku adwokata w sprawach karnych, ale możliwości zatrudnienia jest kilka.

 

Co robi prawnik bez aplikacji?

Zastanawiasz się, co robić po ukończeniu studiów prawniczych bez aplikacji? Mimo że Twoje możliwości są ograniczone, to i tak możesz znaleźć pracę w branży lub wykorzystać swoją wiedzę do wykonywania obowiązków na różnych stanowiskach.

 

Prawnik bez aplikacji w kancelarii adwokackiej

Praca na stanowisku prawnika lub asystenta prawnego w kancelarii adwokackiej jest jedną z najczęściej wybieranych opcji wśród absolwentów prawa bez aplikacji. Taki specjalista oferuje wsparcie kancelariom prawnym. Wiedza zdobyta na studiach wystarczy do wykonywania podstawowych zadań. Warto jednak pamiętać, że zakres możliwości prawnika bez aplikacji jest znacznie węższy niż aplikanta. Z tego powodu kancelarie chętniej przyjmują do pracy osoby w trakcie lub po aplikacji adwokackiej. Niemniej doświadczenie zdobyte w takich miejscach stanowi doskonały sposób na naukę dla tych, którzy chcą w przyszłości wykonywać zawód prawniczy.

 

Studia prawnicze bez aplikacji a praca w korporacji

Kolejną szansą dla prawników bez aplikacji jest zatrudnienie w szeroko pojętej sferze biznesowej. Są to najczęściej korporacje i duże firmy, które szukają prawników na wyłączność do kontrolowania sfery prawnej w firmie. Prawnik bez aplikacji służy doradztwem prawnym w zakresie:

  • sporządzania projektów pism i opinii prawnych,
  • negocjowania warunków umów z klientami,
  • inwestowania w aktywa,
  • kwestii umów bankowych.

Może zajmować się także prawem ochrony danych osobowych, prawną stroną księgowości lub pracować w dziale HR i realizować zadania w zakresie prawa pracy.

 

Praca po prawie bez aplikacji w urzędach

Dla wielu urzędów, jednostek samorządu terytorialnego i administracji publicznej oraz organizacji pozarządowych zatrudnienie osoby po prawie jest na wagę złota. Chociaż obowiązki na wielu stanowiskach urzędowych mogą wykonywać osoby bez studiów prawniczych, to jednak wiedza, jaką mają absolwenci prawa, jest bezcenna. Często pomagają oni w rozwiązywaniu zawiłych formalności urzędowych i zrozumieniu niektórych przepisów.

 

Bez aplikacji po prawie do pracy w sądzie lub w ambasadzie

Czy można być prawnikiem bez aplikacji i pracować w sądzie lub prokuraturze? Oczywiście. Nie musisz mieć aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej. Możesz na przykład pełnić funkcję asystenta sędziego lub asystenta prokuratora. Poza tym osoby z wiedzą prawniczą i bardzo dobrą znajomością języków obcych mogą rozwijać swoją karierę jako prawnicy w ambasadach, konsulatach, organizacjach międzynarodowych, firmach zagranicznych z oddziałami w Polsce lub w instytucjach unijnych.

 

Prawnik bez aplikacji jako nauczyciel akademicki

Absolwenci prawa mogą pracować jako wykładowcy w szkołach wyższych i na uniwersytetach pod warunkiem, że spełniają wymagania stawiane przez uczelnię oraz mają tytuł magistra lub doktora. W tym przypadku nie jest konieczne zrobienie aplikacji. Inną możliwością jest praca jako nauczyciel na kursach przygotowawczych do egzaminów. Można prowadzić zajęcia z niektórych dziedzin prawa, np. prawa konstytucyjnego lub prawa administracyjnego, zawsze koncentrując się na tym, na czym skupiają się wymogi egzaminacyjne.

 

Inne propozycje pracy dla prawnika bez aplikacji

Jakie inne opcje zatrudnienia są dostępne po studiach prawniczych? Prawnik bez aplikacji może również:

  • otworzyć własną działalność i oferować usługi doradztwa prawnego;
  • pracować jako specjalista lub referent w formacjach mundurowych;
  • zostać doradcą podatkowym;
  • wykonywać pracę doradcy ds. nieruchomości;
  • zostać brokerem ubezpieczeniowym lub poszukać pracy w banku;
  • iść na studia doktoranckie lub podyplomowe.

Możliwości znalezienia pracy po prawie są duże, zwłaszcza że na wielu stanowiskach wiedza prawnicza jest bardzo mile widziana. Minusem są jednak zarobki, które bez aplikacji nie są tak pokaźne.

 

Ile się zarabia bez aplikacji w 2024 roku?

Prawnik bez aplikacji zatrudniony na cały etat na podstawie umowy o pracę w 2024 roku nie może zarobić mniej niż 4242 zł brutto, a od 1 lipca 4300 zł brutto. Jest to płaca minimalna. W praktyce, według statystyk serwisu Wynagrodzenia.pl, prawnicy zarabiają więcej. Wszystko zależy od stażu pracy, wykształcenia, wielkości firmy i województwa.

Co drugi prawnik po studiach, jako młodszy specjalista, otrzymuje pensję od 5050 zł do 7350 zł brutto. 25% najgorzej wynagradzanych prawników bez aplikacji zarabia poniżej 5050 zł brutto. Są jednak tacy, którzy mogą liczyć na pensję powyżej 7350 zł brutto. Zdecydowanie lepiej kształtują się zarobki prawników, którzy awansują na stanowisko specjalisty. W tym przypadku miesięczne wynagrodzenie całkowite wynosi najczęściej 7290 zł brutto.

 

Co pomoże w uzyskaniu aplikacji prawniczej?

Mimo wszystkich wspomnianych wyżej możliwości zrobienie aplikacji prawniczej zdecydowanie otwiera szersze perspektywy zawodowe. Podczas szkolenia prawnik zdobywa cenne umiejętności praktyczne. Jednak duże znaczenie ma również wiedza teoretyczna. Z tego powodu aplikacje prawnicze są odpłatne, a o uzyskaniu do nich dostępu decyduje egzamin wstępny. Osoby, które starają się o przyjęcie na daną aplikację, muszą pozytywnie przejść państwowy test z wiedzy o obowiązujących w Polsce przepisach prawnych. Z kolei sama aplikacja to także okresowe egzaminy sprawdzające wiedzę oraz egzamin główny.

W uzyskaniu aplikacji prawniczej pomaga wiedza i skrupulatne podejście do egzaminów. Trzeba poświęcić czas na naukę, zwłaszcza przy wykorzystaniu publikacji z aktami prawnymi, które trzeba znać w danej specjalizacji. Pomagają również testy prawnicze, z którymi można lepiej przygotować się do trudnego egzaminu.

Ukończenie studiów prawniczych umożliwia pracę jako prawnik, ale w ograniczonym zakresie. Brak aplikacji zmniejsza możliwości rozwoju kariery oraz uniemożliwia podejmowanie wielu działań. Prawnik bez aplikacji nie uzyskuje też uprawnień, jakie mają osoby, które ją zdobyły. Jeśli więc chcesz wykonywać zawód prawniczy i zostać np. adwokatem lub sędzią, a przy okazji liczysz na wyższe zarobki, niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *