Zarówno zawód prawnika, jak i notariusza jest nie tylko bardzo interesujący, ale i satysfakcjonujący. Tylko od Ciebie i od Twoich preferencji zależy to, którą ścieżkę wybierzesz po ukończeniu studiów prawniczych. Przybliżamy charakterystykę obu zawodów w taki sposób, aby ułatwić Ci ten niełatwy wybór.
Jak wygląda praca w kancelarii prawniczej?
Jedną z opcji, którą można wybrać, decydując się na krok, jakim jest kariera prawnicza, jest praca w kancelarii prawniczej. W takim miejscu spotkać można rozmaite przypadki prawne, dzięki czemu wiedza zdobyta podczas nauki do egzaminu prawniczego zostaje szeroko sprawdzona w praktyce. Pozwala to na wybór jednej ze ścieżek kariery prawnika.
-
Typ pracy adwokata
Praca w kancelarii prawniczej, która może rozpocząć się, gdy kandydat zda egzamin prawniczy będzie doskonała dla osoby, którą interesują różnorodne sprawy prawne, począwszy od sporów sądowych, przez sprawy rodzinne, a na doradztwie korporacyjnym kończąc. Praca w kancelariach prawnych polega na zajmowaniu się bardzo szerokim spektrum zagadnień prawnych tak dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych.
-
Kontakt z klientem podczas codziennej pracy
Jeśli chodzi o kontakt z klientem, osoba, która zda testy na aplikację adwokacką, będzie miała częsty kontakt bezpośredni ze swoimi klientami. Kontakt ten będzie polegał na doradzaniu im w przeróżnych kwestiach prawnych, a także na reprezentowaniu ich przed sądem. Lubisz pracować z ludźmi i pomagać im rozwiązywać ich problemy, szczególnie te, które dotyczą prawa? Praca w kancelarii prawniczej będzie dla Ciebie idealna!
-
Rozwój kariery i perspektywy
Praca w kancelarii prawniczej, po testach prawniczych, daje wyjątkową szansę na specjalizowanie się w wielu różnych obszarach prawa. Dzięki tej możliwości można wybrać to, co interesuje nas najbardziej i rozwinąć karierę w tej konkretnej dziedzinie. Po pewnym czasie prawnicy z aplikacją radcowską mogą zostać partnerami w kancelarii, a później mogą oni założyć nawet własną!
-
Styl pracy w kancelarii prawniczej
Decydując się na pracę w kancelarii prawniczej, wybór pada na pracę bardziej dynamiczną i zróżnicowaną, niż w kancelarii notarialnej. Zauważyć można to szczególnie w dużych kancelariach, które obsługują klientów z różnorodnymi problemami z wielu dziedzin prawa.
Jeżeli do Twoich zainteresowań i celów należy praca z klientem, reprezentowanie jego interesów w różnych sprawach przed Sądem, a także chcesz posiąść szeroką wiedzę prawną, kariera pracownika w kancelarii adwokackiej będzie dla Ciebie idealna.
Jak wygląda praca prawnika w kancelarii notarialnej?
Jeżeli praca jako prawnik w kancelarii adwokackiej Ci nie odpowiada, możesz zdecydować się na pracę notariusza w kancelarii notarialnej. Praca nad dokumentacja prawno-notarialną potrafi być równie satysfakcjonująca, co praca adwokata, która jest nieco bardziej dynamiczna i wymaga większego kontaktu bezpośredniego z klientem.
-
Typ pracy notariusza
Praca notariusza skoncentrowana jest przede wszystkim na przygotowywaniu rozmaitych aktów notarialnych. Do akt takich nalezą wszelkie umowy, różne pełnomocnictwa, a także testamenty. Jeżeli w kręgu Twoich zainteresowań znajdują się transakcje związane z nieruchomościami, spadki, a nawet prawo rodzinne, to praca w kancelarii notarialnej może być dla Ciebie bardziej odpowiednia, niż praca w kancelarii adwokackiej.
-
Kontakt z klientem podczas wykonywania codziennych zadań
Notariusz z aplikacją notarialną, tak samo jak adwokat z aplikacją adwokacką, ma bezpośredni kontakt z klientami. Jednak praca notariusza różni się od pracy radcy prawnego tym, że polega ona głównie na sporządzaniu dokumentów, które zgodne są z aktualnie obowiązującym prawem. Jest to skomplikowana praca administracyjna, która wymaga naprawdę dużej precyzji w pracy z przygotowywanymi w danej chwili dokumentami.
-
Rozwój kariery i szanse na awans
Praca notariusza jest bardziej ustabilizowana od pracy adwokata. Dzieje się tak, ponieważ notariusz pełni dość specyficzne obowiązki, które ściśle określa obowiązujące w Polsce prawo. Pomimo tego, notariusz ma – oczywiście – spore możliwości rozwoju w kancelarii notarialnej, choć są one nieco bardziej ograniczone, niż w kancelarii prawniczej.
-
Styl pracy w kancelarii notarialnej
Jeżeli chodzi o styl pracy notariusza, jest on zazwyczaj bardziej uporządkowany, niż styl pracy adwokata. Koncentruje się ona także na konkretnej procedurze notarialnej, którą notariusze zobowiązani są bezwzględnie przestrzegać.
Kancelaria prawnicza czy kancelaria notarialna? – prawnik i notariusz – charakterystyka zawodów
Jeśli zdałeś egzamin prawniczy, i nie wiesz, na który z zawodów się zdecydować, z pewnością przyda Ci się poniższe porównanie i charakterystyka poszczególnych stanowisk.
Prawnik – czy to zawód dla mnie?
Popularność zawodu w Polsce
Nie trzeba ukrywać, że prawnik to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zawodów, które można wykonywać po uzyskaniu aplikacji prawniczej. Prawnicy to osoby, które potrzebne są nie tylko do reprezentowania klientów przed Sądem, ale także do udzielania profesjonalnych porad prawnych, a także do doradzania w różnorodnych kwestiach, których rozwiązaniem ma być obowiązujące w kraju prawo.
Różnorodność fachu
Praca prawnika jest bardziej zróżnicowana od pracy notariusza. Prawnicy bowiem mają możliwość wyspecjalizowania się w rozmaitych dziedzinach prawa, nie tylko w popularnym prawie rodzinnym, czy handlowym.
Powszechność w firmach i korporacjach
Po zdaniu testów prawniczych, prawnicy najczęściej pracują w kancelariach prawnych, ale spotkać można ich także w dużych firmach korporacyjnych, wszelkiego rodzaju instytucjach publicznych, a także innych organizacjach. Właśnie dlatego obecność prawników jest tak powszechna w wielu sektorach.
Notariusz – czy to zawód dla mnie?
Stale rosnąca popularność
Notariusz, tak samo jak adwokat czy radca prawny, jest bardzo ważnym zawodem prawniczym. Pomimo tego, jego popularność jest nieco niższa, niż zawód „tradycyjnego” prawnika po egzaminie prawniczym. Jest to spowodowane przez fakt, że zawód notariusza wiąże się z bardziej specjalistycznym zakresem obowiązków.
Specjalizacja notarialna
Notariusze z aplikacją notarialną swoją uwagę skupiają przede wszystkim na poświadczaniu dokumentów, które związane są z transakcjami dotyczącymi nieruchomości. Specjalizacja notarialna może sprawić, że usługa takiego specjalisty nie będzie tak powszechna, jak usługi „tradycyjnych” prawników.
Powszechność w transakcjach
Notariusze bardzo często angażowani są w transakcje związanych z nieruchomościami. Wśród takich transakcji znaleźć można zakupy i sprzedaż domów oraz mieszkań. Notariusze są bardzo istotni podczas przeprowadzania takowych procesów.
Ile zarabia prawnik?
Dochody prawnika z aplikacją adwokacką
Dochody prawnika zalezą od lokalizacji kancelarii oraz doświadczenia kandydata. Początkowe roczne zarobki mogą wynosić od około 40 tysięcy złotych do nawet 100 tysięcy złotych. Doświadczeni prawnicy w kancelarii adwokackiej, a także partnerzy kancelarii mogą odnotować rocznie przychód w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie.
Jaką pensję dostaje notariusz?
Notariusz w Polsce miesięcznie zarabia od około 8 tysięcy złotych do 15 tysięcy złotych. Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ zdobywane z czasem doświadczenie. Notariusz z aplikacją notarialną może również otworzyć własną praktykę, dzięki czemu jego wynagrodzenie może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.
Podsumowanie
Zanim podejmiesz decyzję o tym, w jakiej kancelarii chcesz pracować, weź szczery wgląd w swoje zainteresowania, a także umiejętności, a przede wszystkim – w możliwości rozwoju. Weź pod uwagę także to, jaki styl pracy preferujesz. Dobrym pomysłem jest także porozmawianie z osobami, które praktykują wybrany przez Ciebie zawód. Na pewno usłyszysz od nich szczegółowe informacje dotyczące ich codziennej pracy, a także perspektyw zawodowych. Możesz także odbyć staż zarówno w kancelarii adwokackiej, jak i w kancelarii notarialnej. Dzięki temu zobaczysz, w jakim klimacie lepiej się odnajdujesz, a to pozwoli wybrać Ci taką kancelarię, w której praca nie będzie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.
2 komentarze