Jaki wpływ na karierę prawnika ma zdany egzamin prawniczy?

Jaki wpływ na karierę prawnika ma zdany egzamin prawniczy?

Spis treści artykułu:

Egzamin prawniczy to chyba największy “kamień milowy” w karierze zawodowej każdego prawnika. Nie trudno więc stwierdzić, że pozytywne zdanie tego testu prawniczego, ma wielki wpływ na to, jak wyglądać będzie rozwój kariery początkującego prawnika, ponieważ aplikacja prawnicza szeroko otwiera drzwi do rozmaitych możliwości. Wynik egzaminu prawniczego określa także to, jak bardzo zaawansowany jest poziom wiedzy kandydata w dziedzinie prawa.

 

Co daje zdanie egzaminu prawniczego?

Zdanie egzaminu prawniczego przynosi wiele korzyści osobom, które zawodowo chcą zająć się prawem.

Po pierwsze, wiele jurysdykcji wymaga licencji prawniczej, jako elementu, bez którego zatrudnienie kandydata jest niemożliwe. Jeżeli chcesz praktykować prawo w wielu innych krajach niż Polska, posiadanie licencji takiej jest absolutnie niezbędne. Zdanie egzaminu prawniczego pozwala prawnikowi na reprezentowanie swoich klientów w rozmaitych Sądach, a także na udzielanie porad prawnych i wykonywanie wszelkich czynności, które są ściśle związane z szeroko pojętą praktyką prawną. Bez zdania egzaminu prawniczego możliwość rozwoju kariery zawodowej prawnika jest praktycznie niemożliwe.

Po drugie, zdanie egzaminu prawniczego potwierdza poziom zdobytej wiedzy i umiejętności kandydata w trakcie studiów prawniczych. Egzamin taki jest bardzo trudny i trzeba dobrze się do niego przygotować (informacje, jak wygląda egzamin na aplikację komorniczą znajdziesz >tutaj<). Podczas egzaminu od kandydatów wymaga się znajomości rozmaitych obszarów wiedzy prawniczej, a także potrzebnych w zawodzie umiejętności analitycznych oraz logicznego myślenia i zdolności do praktycznego stosowania prawa. Zdanie egzaminu prawniczego to dobitne potwierdzenie tego, że kandydat na prawnika, oprócz wiedzy teoretycznej, posiada umiejętności do jej zastosowania w praktyce. Jest to zdolność absolutnie kluczowa, jeśli chodzi o pracę zawodową kandydata.

Po trzecie, ścieżka kariery zawodowej prawnika otwiera się w momencie zdania egzaminu prawniczego. Kandydat, który zda taki test prawniczy, ma kilka dróg do wyboru:

 • podjęcie pracy w kancelarii prawnej,
 • rozpoczęcie kariery w sektorze publicznym,
 • zatrudnienie się w firmie lub korporacji
 • otworzenie prywatnej praktyki.

Posiadanie licencji prawniczej to możliwość wyboru spośród wielu ciekawych obszarów prawa i wybór specjalizacji zgodnej z zainteresowaniami i preferencjami. Pozwala to kandydatom na rozwój w takiej dziedzinie, która interesuje go każdego z nich. W końcu pasję trzeba pielęgnować.

Po trzecie, egzamin prawniczy, a dokładniej jego wynik, może realnie wpłynąć na wysokość zarobków, a także społeczny status młodego prawnika. Prawnik, który posiada licencję prawniczą, może oczekiwać znacznie wyższej pensji niż osoba, która takowej licencji nie posiada – dzieje się tak dlatego, ponieważ, na przykład, egzamin na radcę prawnego.

 

Pozytywne zdanie egzaminu prawniczego

Pozytywne zdanie egzaminu prawniczego jest początkiem drogi zawodowej dla kandydata na prawnika. Po teście, który zostanie rozwiązany poprawnie, a wynik będzie przepustką do dalszego rozwoju kariery, kandydat będzie musiał nieustannie zdobywać nową wiedzę, a także doskonalić swoje umiejętności. To kluczowe, jeśli chce się osiągnąć zamierzone cele.

Prawo jest skomplikowaną dziedziną nauk humanistycznych, którą cechuje duża dynamika, która podlega nieustannym zmianom, a także nowym interpelacjom. Jest to powód dla którego prawnicy muszą cały czas być na bieżąco z przepisami, które akurat wchodzą w życie, a także z wyrokami sądowymi, które akurat zostaną ogłoszone. Dalsze kształcenie się, nie tylko w jego obszarze, jest absolutnie niezbędne, jeśli chce się osiągnąć sukces w karierze na stanowisku praktycznym.

 

Jak przygotować się do egzaminu na aplikację prawniczą?

Niewątpliwie, bardzo dobre przygotowanie się do egzaminu na aplikację prawniczą wymaga wyjątkowo dużo czasu, a także skupienia. Przede wszystkim jednak, aby zdobyć taką aplikację, potrzebna będzie systematyczna nauka. Podczas przygotowania do egzaminu, sugerujemy korzystać z poniższych porad.

 

 1. Na szybsze rozwiązywanie zadań sprawdzających znajomość prawa i rozmaitych procedur sądowych pozwoli Ci doskonała znajomość przepisów i procedur prawnych.
 2. W nauce do egzaminu prawnego z pewnością pomogą Ci materiały, które przygotowali specjaliści. Swojej nauki nie opieraj wyłącznie na podręcznikach, ale także na robieniu testów strukturą podobnych do właściwego egzaminu na aplikację prawniczą. Taka aplikacja jest trudna do zdobycia, więc oswojenie się z zadaniami egzaminacyjnymi na pewno pomoże Ci w pozytywnym zdaniu testu prawniczego.
 3. Wiele szkół proponuje kandydatom na prawnika rozmaite specjalistyczne kursy. Przygotują Cię one skutecznie do testu na aplikację prawniczą. Jeśli nie możesz chodzić na takie kursy stacjonarnie, skorzystaj z opcji online. Zrób tyle kursów i szkoleń, ile będziesz w stanie.
 4. Nie zapominaj o rozwiązywaniu całych testów, jak i pojedynczych zadań. W wyniku – treść poleceń na egzaminie nie przysporzy Ci stresu, a dodatkowo będziesz znać sposoby rozwiązywania takich zadań.
 5. Nauka w samotności jest okej, jeśli musisz się bardzo skupić, jednak nauka w grupie osób, które przygotowują się do tego samego egzaminu prawnego z pewnością również Ci pomoże. Jest to nie tylko motywacja do nauki. Wspólne omawianie materiałów, które są wcześniej przygotowane w połączeniu z wymianą doświadczeń może okazać się naprawdę owocne.
 6. Na egzaminie prawniczym spotkasz się nie tylko z teorią. Ważna jest również praktyka, więc nie zapominaj o czytaniu rozwiązanych już przypadków prawnych.
 7. Kluczem do zdania egzaminu prawniczego jest s y s t e m a t y c z n o ś ć! Nauka na ostatnią chwilę na pewno nie pomoże Ci w zdobyciu aplikacji.
 8. Pamiętaj, że istnieje możliwość podejścia do próbnego egzaminu prawnego. Przygotuje Cię to nie tylko do samej formy takiego egzaminu, ale także do jego tempa.

Co obejmuje egzamin prawniczy?

Egzamin na aplikację prawniczą obejmuje wiele obszarów prawa. Wśród nich znajdują się:

 • prawo cywilne,
 • prawo karne,
 • prawo administracyjne,
 • prawo pracy,
 • i inne dziedziny prawa.

Kandydaci na aplikację prawniczą muszą wykazać się nie tylko znajomością przepisów zawartych w kodeksie każdego z rodzaju praw, ale również ich interpretacji i umiejętnością zastosowania swojej wiedzy w praktyce.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę kluczem do zdania egzaminu prawniczego z sukcesem, jest tak samo systematyczność w nauce, jak po prostu pojawianie się na wykładach, ćwiczeniach i seminariach. Wiedza zdobyta poprzez słuchanie zapada w pamięci i przypomnienie sobie tego, co mówił wykładowca na dany temat, może okazać się zbawienna w przypadku któregoś z pytań egzaminacyjnych.

 

Jak długo trwa egzamin prawniczy?

Egzamin na aplikację prawniczą jest dużym wyzwaniem dla kandydatów, ponieważ może trwać on nawet kilka godzin. Należy pamiętać, że składa się on nie tylko z części teoretycznej, ale również praktycznej. Obejmuje ona rozwiązywanie bardzo angażujących “case studies”, a także przeprowadzaniu rzeczywistych symulacji. Czas egzaminu prawniczego może więc być naprawdę różny, jednakże całkowity czas jego trwania finalnie nie powinien przekroczyć, w przybliżeniu, sześciu godzin. Od czego zależy czas trwania takiego testu? Między innymi od samego organizatora egzaminu prawniczego, jak i specyfiki takiego testu na aplikację prawniczą.

 

Podsumowanie: co daje zdanie egzaminu prawniczego?

Zdanie egzaminu prawniczego ma bardzo duży wpływ na to, jak potoczy się rozwój kariery zawodowej kandydata na prawnika. Licencja prawnicza jest przepustką, która otwiera różnorodne możliwości kariery, jednocześnie potwierdzając możliwie jak najwyższy poziom kompetencji zawodowych, a także umożliwiając podjęcie pracy w różnych obszarach prawa. Jeżeli Twoim celem jest sukces w karierze prawniczej, musisz nie tylko zdać egzamin prawniczy, ale także stale podnosić poziom swojej wiedzy, kontynuować naukę, a także rozwijać umiejętności zawodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *