kancelaria prawna i egzamin

Założenie własnej kancelarii prawnej – wymagania, porady, zarobki

Spis treści artykułu:

Decyzja o otworzeniu własnej kancelarii prawnej powinna być dokładnie przemyślana. Najpierw musisz zastanowić się, czy w danym momencie korzystniejsza będzie praca na etacie, czy rozpoczęcie własnej działalności. Uzyskanie wpisu na listę adwokacką jest dopiero pierwszym z wielu kroków do założenia kancelarii prawnej. Jakie są obecnie wymagania dla przyszłych właścicieli prywatnych praktyk? Ile rocznie zarabia niewielka kancelaria prawna? Przeczytaj.

 

Kto może otworzyć kancelarię prawną? 

Przed przyszłym właścicielem kancelarii prawnej stoi wiele wymagań i wyzwań. Po pierwsze, aby móc ją założyć, musisz zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu adwokata. W Polsce konieczne jest uzyskanie licencji, którą wydają izby adwokackie właściwe dla danego miejsca zamieszkania. Zanim jednak ją zdobędziesz, powinieneś:

 • ukończyć studia prawnicze,
 • zdać egzamin prawniczy,
 • odbyć praktykę zawodową.

Na tym jednak nie kończą się przygotowania do założenia kancelarii prawnej. Po spełnieniu powyższych warunków musisz także zarejestrować swoją działalność. Wymaga to uzyskania wpisu do rejestru adwokatów prowadzonego przez okręgową izbę adwokacką. Warto pamiętać, że poza wnioskiem o wpis, trzeba dostarczyć także dowody spełniania wymogów formalnych. Może być to, na przykład wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Zarówno studia prawnicze, jak i praktyka zawodowa w kancelarii, dostarczą Ci niezbędnej wiedzy i pozwolą zrozumieć konkretne dziedziny prawa. Możesz nauczyć się także wielu technik argumentacyjnych oraz właściwej komunikacji z klientami.

 

Jak wygląda egzamin prawniczy?

Celem egzaminu prawniczego jest sprawdzenie, czy jesteś należycie przygotowany do „samodzielnego i należytego wykonywania zawodu adwokata”. Składa się on z pięciu części pisemnych, z których każda obejmuje zadania z różnych dziedzin prawa, a także zagadnienia z zakresu zasad wykonywania zawodu lub etyki. Poszczególne części egzaminu prawniczego trwają odpowiednio:

 • część z prawa karnego – 6 godzin,
 • z prawa cywilnego lub rodzinnego – 6 godzin,
 • z prawa gospodarczego – 6 godzin,
 • z prawa administracyjnego – 4 godziny,
 • z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki – 4 godziny.

Każda z wymienionych części jest sprawdzana przez egzaminatorów, którzy mogą wystawić ocenę pozytywną (3-6), jak i negatywną (2). Zdający nie może mieć przy sobie żadnych urządzeń służących do przekazywania informacji, jednak może korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

 

Jak dobrze przygotować się do egzaminu prawniczego?

Materiał, który trzeba przyswoić przed przystąpieniem do egzaminu, jest obszerny. Chociaż część ze zdobytej na studiach i podczas praktyki zawodowej zostaje w głowie, warto ją powtórzyć i usystematyzować. Może w tym pomóc segregator aktów prawnych na 2024 rok. Produkt ten jest dostępny w formie papierowej, dzięki czemu bez obaw możesz zabrać go ze sobą na egzaminy z każdej specjalizacji.

Poszczególne części egzaminu polegają na sporządzeniu różnego rodzaju pism. Dlatego warto nauczyć się ich konstrukcji. Możesz także zaplanować przyswajanie materiału tak, aby uczyć się na spokojnie, co pozwoli Ci osiągnąć cel. Warto także podzielić sobie czas na 5 etapów, podczas których opanujesz wiedzę z zakresu każdej dziedziny prawa.

Pamiętaj też, aby robić sobie przerwy w nauce. Daj umysłowi odpocząć, a ciału nabrać siły. Zmęczenie może udaremnić próby powtórzenia materiału i nabycia nowych wiadomości.

 

Co trzeba zrobić, żeby założyć własną kancelarię? Przygotowania

Zdobycie wykształcenia i odbycie praktyki zawodowej są dopiero przedsmakiem tego, co czeka Cię podczas otwierania własnej działalności adwokackiej. Zatem, co trzeba zrobić, żeby założyć własną kancelarię?

Przede wszystkim, jako świeżo upieczony adwokat, powinieneś zastanowić się nad tym, jaką formę prawną będzie miała Twoja praktyka. Obecnie kancelarie adwokackie w Polsce mogą być prowadzone jako:

 • spółki cywilne lub jawne,
 • spółki partnerskie,
 • spółki komandytowe lub komandytowo-akcyjne,
 • indywidualne kancelarie,
 • zespoły adwokackie.

Gdy już podejmiesz tę decyzję, możesz złożyć wniosek o otwarcie kancelarii odpowiedniej radzie.

Założenie kancelarii prawnej wiąże się także z pewnymi wydatkami. Jeśli nie masz na to wystarczających środków finansowych, możesz postarać się o dofinansowanie. Dotacje możesz otrzymać zarówno z Powiatowego Urzędu Pracy, Lokalnej Grupy Działania, jak i w ramach programów Unii Europejskiej.

 

W co warto wyposażyć kancelarię na początku? 

Założenie własnej kancelarii prawnej wymaga przygotowania się również pod względem finansowym. Prowadząc własną praktykę, musisz bowiem liczyć się z opłatami jednorazowymi oraz stałymi. Wysokość takiej inwestycji zależy od tego, w co planujesz wyposażyć swoje biuro. Przedmioty, które przydadzą Ci się najbardziej już na starcie, to na przykład:

 • laptop,
 • drukarka,
 • niszczarka,
 • kasa fiskalna.

Biuro warto zaopatrzyć także w meble, sprzęt komputerowy i artykuły piśmiennicze. Dobrej jakości laptop kupisz już w cenie 1500 zł.

Oczywiście musisz pomyśleć również o ergonomicznych meblach, takich jak biurko, fotele, szafy, kanapa czy stolik kawowy. Kupując podstawową zabudowę do kancelarii, możesz zmieścić się w kwocie 3-4,5 tys. zł. Nie zapominaj też o todze, która kosztuje od 100 do kilkuset zł.

Co trzeba zrobić, żeby założyć własną kancelarię, nie dysponując wysokim budżetem? Po pierwsze, możesz sporządzić listę rzeczy, które będą niezbędne do jej prowadzenia już na początku. Po drugie, możesz postarać się o wspomniane wcześniej dofinansowanie założenia kancelarii prawnej.

 

Jak założyć kancelarię prawną? Sprawy formalne

Wielu absolwentów kierunków prawniczych zastanawia się, kto może otworzyć kancelarię i jakie musi załatwić formalności. Obejmuje to kilka kroków. Jeśli wpis na listę adwokacką masz już za sobą, możesz przejść do kolejnych. Są to:

 • wyznaczenie siedziby działalności,
 • zgłoszenie rozpoczęcia wykonywania zawodu,
 • założenie działalności gospodarczej, w tym określenie jej formy prawnej.

Warto pamiętać, że podczas wybierania siedziby kancelarii, obowiązują Cię pewne ograniczenia.

Przede wszystkim lokal przeznaczony do tego celu musi być położony w miejscu reprezentatywnym. Ze względu na to, że będziesz w nim przechowywać poufne dane, musi być także zabezpieczony przed dostępem niepowołanych osób. Dzięki temu dotrzymasz obietnicy zachowania tajemnicy zawodowej wobec swoich klientów. Kolejnym wymogiem jest umieszczenie w widocznym miejscu tabliczki, która jasno wskazuje, że w danym lokalu są świadczone usługi adwokackie.

Uzyskanie wpisu na listę adwokacką to kolejny z Twoich obowiązków. Jeśli planujesz prowadzić własną kancelarię, musisz zgłosić rozpoczęcie wykonywania zawodu okręgowej radzie adwokackiej. Na tym etapie możesz wybrać też obsługiwane dziedziny prawa. Następnie Twoje dane zostaną umieszczone w Krajowym Rejestrze Adwokatów i Aplikantów Adwokackich.

Ostatnią formalnością jest założenie działalności gospodarczej. Pamiętaj, że jako adwokat nie możesz prowadzić jej w formie spółki kapitałowej: z.o.o., spółki akcyjnej lub prostej spółki akcyjnej.

 

Ile zarabia właściciel kancelarii prawnej?

To, ile zarabia właściciel kancelarii prawnej, zależy od wielu zmiennych. Jak podaje Antal w swoim najnowszym raporcie, wynagrodzenie brutto dla partnera w spółce to kwota rzędu 25-50 tys. zł miesięcznie. Dużo zależy tu jednak od jego doświadczenia, wybranej specjalizacji, a także zakresu obowiązków.

Pamiętaj, że jeśli planujesz założenie własnej kancelarii, na samym początku zarobki te będą wyglądały dużo skromniej. Aby dojść do przedstawionego wyżej poziomu, musisz przede wszystkim zdobyć stałych klientów, a także wypracować stabilną i mocną pozycję na rynku. Wraz ze wzrostem Twojego doświadczenia, a także rozwojem kancelarii, będą one rosły. Według raportu Hays z 2023 roku jako początkujący prawnik możesz zarobić od 6,5 do nawet 10 tys. zł brutto. Górna granica zarobków starszych adwokatów sięga 40 tys. zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *