Jak sobie poradzić ze stresem przed egzaminem prawniczym?

Jak sobie poradzić ze stresem przed egzaminem prawniczym?

Spis treści artykułu:

Egzaminy prawnicze są na tyle wymagające, że powodują olbrzymi stres i napięcie u tych, którzy do nich przystępują. To naturalne – w końcu w dużej mierze przesądzają o tym, jak będzie wyglądała dalsze ścieżka kariery. Warto jednak pamiętać, że ten strach da się opanować. Jak pozbyć się stresu przed egzaminem i co zrobić, aby przystąpić do testu ze spokojem oraz rozwagą? 

Stres przed egzaminem: dlaczego się pojawia? Skąd wynika? 

Stres przed egzaminem prawniczym jest czymś naturalnym i pojawia się u większości osób, które przystępują do sprawdzenia wiedzy. Na jego pojawienie się wpływają przede wszystkim: 

  • presja – nakładają ją na siebie sami prawnicy, ale często także rodzina, przyjaciele czy nawet środowisko akademickie; 
  • strach przed wynikami – lęk przed tym, jaka będzie ocena, może powodować olbrzymi stres w dniu samego egzaminu i w poprzedzającym go okresie; 
  • niepewność i brak pełnej kontroli – egzaminy prawnicze wymagają przygotowania z bardzo szerokiego zakresu. W związku z tym przyszli aplikanci bardzo często borykają się z brakiem pewności dotyczącej tego, czy wiedzą wszystko, co powinni; 
  • nadmiar informacji – egzaminy wymagają przyswojenia ogromnej ilości wiedzy w krótkim czasie. Trudności w zrozumieniu materiału, obawa przed zapomnieniem go, a także problem z zarządzaniem czasem mogą przyczyniać się do powstania stresu. 

Trzeba też pamiętać, że stres jest naturalną reakcją biologiczną organizmu. Gdy pojawia się wyzwanie, ciało uruchamia tzw. reakcję „walcz lub uciekaj”. Przygotowuje ona do radzenia sobie z trudną sytuacją. W jaki sposób? Zwiększając tętno, podnosząc poziom adrenaliny i pobudzając cały układ nerwowy. Chociaż ta reakcja może być pomocna w krótkich sytuacjach stresowych, przedłużony stres związany z przygotowaniem do egzaminu może prowadzić do chronicznego napięcia i wyczerpania. Warto więc znać sposoby na to, aby sobie z nim radzić. 

Jak pozbyć się stresu przed egzaminem? 5 sprawdzonych sposobów 

Stres przed egzaminem jest naturalny – wynika z ukształtowania ludzkiego ciała. Wpływają na niego również czynniki zewnętrzne. Każdy ma też inne predyspozycje – dla jednych stres będzie motorem do działania, dla innych czymś, co po prostu trzeba zignorować, a dla innych hamulcem, odbierającym pełną kontrolę. Jak opanować strach przed egzaminem, aby nie wpłynął negatywnie na jego wyniki? 

1. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie – bądź osobą świadomą swoich mocnych stron 

Im lepiej się przygotujesz do egzaminu, tym mniejszy stres będzie on u Ciebie powodował. Wszystko dlatego, że będziesz w pełni świadomie podchodzić do swoich mocnych stron. Nie będziesz musieć obawiać się tego, że coś Cię zaskoczy, a na teście pojawi się coś, z czym nie będziesz w stanie sobie poradzić. Jak zadbać o odpowiednie przygotowanie? Postaw na: 

  • rozłożenie nauki w czasie – materiału jest za dużo, aby opanować go w kilka tygodni;
  • systematyczne uczenie się zgodnie z przyjętym harmonogramem; 
  • sięganie po sprawdzone pomoce naukowe – np. testy prawnicze, które pozwalają przyswajać, utrwalać i analizować stan wiedzy; 
  • unikanie rozpraszaczy – w trakcie nauki włącz w telefonie tryb nie przeszkadzać i skup się w pełni na przyswajaniu wiedzy. Wtedy Twoja wydajność na pewno będzie większa. 
To może Ci się przydać! Racjonalizacja a stres – racjonalizacja to mechanizm obronny, który polega na usprawiedliwianiu stresującej sytuacji w taki sposób, aby zmniejszyć jej emocjonalne obciążenie. Może być przydatna w kontekście przygotowania do egzaminu. Warto zdawać sobie sprawę, że włożyło się w naukę tyle wysiłku, ile się dało i że lepiej nie było się w stanie przygotować. Dobrze też pamiętać, że to tylko test. Bardzo ważny i o ogromnym wpływie na życie, ale taki, który da się powtórzyć. 

2. Wprowadź techniki relaksacyjne – pracuj z oddechem, rozważ medytację 

Kiedy się uczysz i myślisz o nadchodzącym egzaminie, stres się kumuluje. Wtedy pojawiają się napięcia, które obniżają samopoczucie, pewność siebie i podnoszą poziom strachu. Aby tego uniknąć, warto wprowadzić techniki relaksacyjne, dzięki którym można na bieżąco radzić sobie z drobnymi problemami. To pozwoli uniknąć ich kumulacji. Bardzo przydatnymi technikami są: praca z oddechem (sprawdza się nawet w trakcie samego egzaminu, gdy stres często odbiera kontrolę nad ciałem) i medytacja (zwiększa świadomość dotyczącą własnego ciała). 

3. Zadbaj o wysypianie się i zdrową dietę 

W trakcie nauki, szczególnie w ostatnich tygodniach przygotowywania się do egzaminu, wiele osób skupia się tylko na tym, aby nauczyć się jak najwięcej. W tym czasie materiały do nauki, takie jak segregatory z aktami prawnymi czy notatki, stanowią to, z czym zaczyna się i kończy każdy dzień. Powinny zdecydowanie być priorytetem, ale trzeba pamiętać, że tylko zregenerowana i dobrze odżywiona osoba jest w stanie wydajnie przyswajać wiedzę. Trzeba więc spać 7-8 godzin dziennie i zdrowo się odżywiać, aby nauka przynosiła oczekiwane rezultaty. Dobrze też dbać o nawodnienie. 

4. Postaw na aktywność fizyczną przed egzaminem 

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Pozwala zadbać o odpowiednie dotlenienie i podnosi poziom endorfin. Warto więc wpleść ją w swoje plany związane z przygotowaniem. Wystarczą 3-4 treningi tygodniowo, po około 20 minut, aby zadbać o lepsze samopoczucie, a tym samym o szybsze przyswajanie wiedzy. Co zrobić rano przed egzaminem? Zamiast kubka kawy też warto pomyśleć o nawet bardzo krótkim treningu! Joga, pilates, aerobik, jogging – wybierz to, co sprawia Ci najwięcej przyjemności. 

5. Pamiętaj o pozytywnym myśleniu i korzystaniu ze wsparcia osób, które przeżywają to samo 

Aby zredukować stres przed egzaminem, warto nastawić się na pozytywne myślenie. Zwizualizuj sobie, że aplikacje z aktami prawnymi i inne materiały wykorzystywane w procesie uczenia się rzeczywiście dadzą Ci takie rezultaty, jakich oczekujesz – ułatwią naukę i sprawią, że będzie ona skuteczna. Liczne badania wykazały, że pozytywne nastawienie wpływa korzystnie na nasz umysł – pomaga w zmniejszeniu poziomu stresu i w obniżeniu napięcia. Warto też korzystać ze wsparcia innych osób, które także przygotowują się do egzaminu. Wspólna nauka, motywujące rozmowy mogą poprawić samopoczucie. 

Jak pozbyć się stresu przed egzaminem? Zadbaj o odpowiednie przygotowanie się do testów, wdrożenie technik relaksacyjnych, wysypianie się i zdrową dietę. Wprowadź też aktywność fizyczną i pamiętaj o pozytywnym nastawieniu, a Twoje samopoczucie zarówno w dniu egzaminu, jak i w okresie przygotowywania się do niego na pewno będzie lepsze. 

Jak opanować strach przed egzaminem – kilka krótkich porad na dzień próby 

Jesteś przed samym egzaminem lub do jego odbycia się zostało kilka tygodni, a Ty nadal nie wiesz, jak zachować się w tym dniu czy w okresie poprzedzającym go? Krótkie porady mogą być przydatne. 

Co zrobić rano przed egzaminem? 

Wiele osób zastanawia się też, co zrobić rano przed egzaminem. Najlepiej sprawdza się rutyna: rób to, co robisz zawsze. Wyśpij się w swojej ulubionej piżamie, po przebudzeniu napij się wody, wykonaj poranną pielęgnację czy zrób krótki trening. Dobrze znane czynności zapewnią większy spokój. Nowe wiązałyby się z dodatkowym stresem. 

Co jeść przed egzaminem? 

Co jeść przed egzaminem? Na pewno postaw na to, co już znasz. Dzięki temu nie będziesz ryzykować, że źle się po tym poczujesz. Dobrze też wybrać coś lekkiego, ale jednocześnie odżywczego. Pamiętaj, że mózg potrzebuje energii, aby pracował! 

Czy pić kawę przed egzaminem na prawo? 

Czy pić kawę przed egzaminem? Nie – kawa może obniżać poziom koncentracji. Lepiej więc zastąpić ją wodę. 

Pozytywny i negatywny aspekt stresu – o tym nie zapominaj! 

Stres ma zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na przygotowanie się do egzaminu czy na samo napisanie testu. Pozytywny aspekt stresu, zwany eustresem, motywuje do działania, pomaga w koncentracji i przygotowuje do radzenia sobie z wyzwaniami – dzięki niemu uczysz się lepiej i lepiej Ci idzie udzielanie odpowiedzi na pytania. Z kolei negatywny stres, czyli dystres, może prowadzić do problemów zdrowotnych i obniżenia efektywności – szczególnie gdy ma przewlekły bądź intensywny charakter. Trzeba więc nauczyć się, jak zarządzać stresem. Wspomniane wcześniej triki są w tym pomocne. 

Egzamin na aplikację prawniczą powoduje dużo stresu, ponieważ ma duże znaczenie w kontekście przyszłości. Dobrze jest jednak racjonalnie do niego podejść i nauczyć się sobie z nim radzić. Wtedy będzie można czerpać korzyści z tej reakcji organizmu, a jednocześnie minimalizować jej negatywny wpływ. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *