Egzamin prawniczy na adwokata to jedno z najważniejszych wyzwań na Twojej ścieżce zawodowej. W jego trakcie musisz zmierzyć się z kazusami z wielu dziedzin prawa, a powodzenie zależy od odpowiedniego przygotowania. Jakie kazusy mogą pojawić się na egzaminie? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozwiązywania zadań?
Egzamin prawniczy na adwokata – czego się spodziewać?
Egzamin adwokacki składa się z kilku części, które weryfikują wiedzę teoretyczną oraz umiejętności przyszłego prawnika. Najważniejszym elementem egzaminu są kazusy – praktyczne zadania, które wymagają od Ciebie zastosowania przepisów prawa w określonych okolicznościach.
W trakcie egzaminu musisz zmierzyć się z problemami z różnych dziedzin prawa, takich jak:
- prawo cywilne,
- prawo karne,
- prawo administracyjne,
- prawo gospodarcze,
- zasady etyki i wykonywania zawodu.
Przygotowując się do poszczególnych części, skorzystaj np. z aplikacji z testami prawniczymi. Dzięki niej możesz uczyć się tam, gdzie chcesz, czerpiąc z zalet nowoczesnych technik.
Jak wyglądały egzaminy prawnicze na adwokata w ubiegłych latach? Z jakimi trudnościami zmagali się zdający?
Egzaminy prawnicze na adwokata w poprzednich latach dostarczały kandydatom powodów do dyskusji na temat ich formy i trudności. W 2023 roku dyskutowano o nieścisłościach w konstrukcji niektórych kazusów. Przykładowo w tym z prawa karnego ważną rolę odgrywało rozstrzygnięcie, czy doszło do zatarcia skazania. Zadanie budziło kontrowersje – zdający interpretowali je w różny sposób. Część skupiała się na brakujących przesłankach do zatarcia skazania, inni zaś uznawali, że kwestia nie była wystarczająco jasno sformułowana.
Zdaniem zdających w 2024 roku pojawiły się zadania bardziej spójne i przystępne, choć nie oznaczało to całkowitego braku trudności. Największą z nich okazała się ta związana z presją czasu.
Przygotowujesz się do egzaminu? Zadbaj o odpowiednie pomoce naukowe. Segregator z aktami prawnymi ułatwi usystematyzowanie materiałów do nauki. |
Jak skutecznie rozwiązywać kazusy? Praktyczne wskazówki
Rozwiązywanie kazusów wymaga nie tylko znajomości przepisów prawa, ale także umiejętności analitycznych i jasnego formułowania argumentów. Co jest ważne w trakcie egzaminu i jak zwiększyć swoje szanse na udzielenie prawidłowej odpowiedzi?
- Dokładnie przeanalizuj treść zadania – przeczytaj uważnie kazus, zwracając uwagę na istotne fakty, które mogą mieć znaczenie prawne. Następnie zidentyfikuj główny problem – ustal, na jakie pytanie musisz odpowiedzieć i jakie przepisy znajdują zastosowanie w danym przypadku.
- Udziel odpowiedzi o odpowiedniej strukturze – na początku krótko przedstaw stan faktyczny oraz główny problem prawny wynikający z kazusu. Następnie przejdź do analizy, w której wskażesz odpowiednie przepisy oraz ich zastosowanie do konkretnego stanu faktycznego. Na końcu sformułuj jasną i jednoznaczną konkluzję.
- Umiejętnie zarządzaj swoim czasem – dziel dostępny czas między analizę treści, pisanie odpowiedzi oraz jej weryfikację.
- Podczas formułowania argumentów unikaj zbędnych dygresji i trzymaj się meritum sprawy – używaj precyzyjnych pojęć prawniczych, które świadczą o profesjonalizmie, a także zwiększają zrozumiałość i klarowność odpowiedzi.
3 przykładowe kazusy z rozwiązaniami
Jakie przykładowe kazusy mogą się pojawiać na egzaminie prawniczym na adwokata? Ich treść oraz poziom złożoności mogą być bardzo różnorodne. Z treściami zadań, pojawiających się w ubiegłych latach, możesz zapoznać się na rządowych stronach. Poniżej znajdziesz skrótowe przedstawienie 3 przykładowych kazusów. Analiza ich treści i rozwiązań pozwoli Ci zrozumieć tok myślenia, którym należy się kierować podczas właściwego egzaminu.
Kazus 1: zasady wykonywania zawodu/etyka adwokacka
Stan faktyczny: adwokat Jan Kopczyński otrzymał propozycję reprezentowania dwóch stron w tej samej sprawie cywilnej – jednej jako powoda, drugiej jako pozwanego. Obie ze stron zgodziły się na to pisemnie. Czy w takiej sytuacji adwokat może przyjąć zlecenie?
Rozwiązanie:
- wprowadzenie – zasady etyki adwokackiej wykluczają możliwość reprezentowania stron o sprzecznych interesach, nawet jeśli wyrażą na to zgodę;
- analiza prawna – zgodnie z art. 46 Kodeksu Etyki Adwokackiej adwokat musi unikać konfliktu interesów. Zgoda stron nie zwalnia go z obowiązku przestrzegania tego zapisu;
- konkluzja – adwokat Jan Kopczyński nie może przyjąć tego zlecenia, gdyż naruszyłby zasady etyki zawodowej.
Kazus 2: prawo cywilne
Stan faktyczny: pani Anna Marczewska nabyła mieszkanie, które okazało się mieć wady ukryte, uniemożliwiające jego normalne użytkowanie. Sprzedawca twierdzi, że nie odpowiada za wady, bo Anna podpisała umowę bez dokładnego zapoznania się z treścią.
Rozwiązanie:
- wprowadzenie: – problem dotyczy odpowiedzialności sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej;
- analiza prawna – zgodnie z art. 556 i następny Kodeksu cywilnego sprzedawca odpowiada za wady fizyczne rzeczy, jeśli istniały w chwili sprzedaży. Fakt, że Anna nie zapoznała się dokładnie z umową, nie zwalnia go z odpowiedzialności;
- konkluzja – pani Anna ma prawo dochodzić roszczeń od sprzedawcy z tytułu rękojmi.
Kazus 3: prawo gospodarcze
Stan faktyczny: spółka „ABC” zawarła z przedsiębiorcą Adamem Kolbą umowę na dostawę towarów. W jej treści przewidziano 30-dniowy termin płatności od dnia dostarczenia faktury. Adam Kolba dostarczył ją 1 października, jednak spółka „ABC” nie zapłaciła w terminie, a pieniądze wpłynęły dopiero 20 listopada. Adam Kolba domaga się zapłaty odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych. Spółka twierdzi, że odsetki się nie należą, ponieważ opóźnienie wynikało z błędów księgowych.
Rozwiązanie:
- wprowadzenie – problem dotyczy prawa do odsetek za opóźnienie w płatności w ramach transakcji handlowej oraz tego, czy opóźnienie wynikające z błędów księgowych może wyłączyć odpowiedzialność spółki;
- analiza prawna – zgodnie z art. 7 ust. 1 Ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, wierzyciel ma prawo do odsetek za opóźnienie, jeśli dłużnik nie zapłacił w ustalonym terminie. Brak zapłaty w terminie 30 dni, wskazanym w umowie, powoduje automatyczne naliczanie odsetek, bez konieczności wcześniejszego wezwania do zapłaty. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy opóźnienie wynikło z okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności (np. siły wyższej). W tym przypadku jednak błędy księgowe po stronie spółki nie stanowią przesłanki wyłączającej odpowiedzialność. Są bowiem elementem wewnętrznej organizacji dłużnika, za które odpowiada on sam;
- konkluzja – Adam Kolba ma prawo dochodzić odsetek za opóźnienie od spółki „ABC” za okres od 31. dnia po dostarczeniu faktury do dnia zapłaty (2-20 listopada). Twierdzenia spółki dotyczące błędów księgowych nie stanowią podstawy do uchylenia obowiązku zapłaty odsetek.
Pamiętaj! Twój sukces na egzaminie prawniczym na adwokata zależy od połączenia wiedzy teoretycznej, umiejętności praktycznych i odpowiedniej strategii. Regularnie rozwiązuj kazusy i testy, aby nauczyć się zarządzać czasem i skutecznie wykorzystywać swoją wiedzę w praktyce.